Alibey Kudar Etnografya Müzesi,  Balıkesir’in Edremit ilçesinin Tahtakuşlar köyünde bulunmaktadır. Bu galeri 1991 yılında ilkokul öğretmeni Alibey Kurdar tarafından kurulmuştur. Kurulan bu galeri Türkiye’nin ilk özel etnografya galerisi olma unvanına sahiptir.

 

Alibey Kurdar doğduğu Tahtakuşlar Köyü’nde öğretmenlik yaptığı dönemde; Anadolu topraklarına göçen Orta Asya Türklerinin Şamanizm’e olan inançlarını ve kültürel objelerini sergilemeyi planlamıştır. Sonuç olarak kendi adıyla anılan etnografya galerisini kurmuştur. Galeride türk boylarına özgü giyim, yaşam eşyaları ve aletleri, halılar, kilimler, çadırlar vs gibi bir sürü eşya sergilenmektedir. Bunlardan bağımsız olmak üzere dünya genelinde sergilene en büyük deri sırtlı deniz kaplumbağası da bu galeride ziyaretçilerini beklemektedir.

 

Alibey Kurdar ve oğulları Türk kültürünü gönüllü olarak yansıtmaya kendilerini adamış bireylerdir. Galeri de Türkmen kültürüne ait hayati gereçlerin yanında el sanatları ve resim ürünlerini de sergilenmektedir. Galeri açıldıktan sonra 1994 yılında sergiye ek olarak kütüphane ile zenginleştirilmiştir.

Alibey Kurdar Etnografya Müzesi UNESCO tarafından ödüllendirilmiş bir müzedir.

Müze Türklerin Şamanizm’e inandığı döneme ait objeleri sergilemektedir. Şamanizm’in her şeyi ile sunan Türk boylarına ait süsler barındıran geleneksel elbiseler, yün torbalar, kazayağı motifli para keseleri, at sırtlarına koyulan heybeler, çocuk yelekleri, başa takılan terlik adında şapkalar vs. daha birçok üründen oluşmaktadır.

Türkmen geleneklerinde yer alan; erkek yaban domuzu dişinden ve üzerlik tohumu, incir, badem ve karanfilden yapılmış nazarlıklar.

Göç edilen vakitlerde Kızıldeniz yakınından geçerken toplanmış deniz kabuklarıyla yapılan süslü bel bağlamaları, Kafdağları eteklerinde yetişen gök narların kozalaklarından yapılan ve kız çocukları için yapılan bellikler yapılırdı.

Daha bir sürü şeyi bu galeride görebilme şansını yakalamak mümkün. Bu müzeyi zenginleştirmek adına dünyanın birçok farklı ülkesinden müze için hediye Türk kültürüne ait nesneler gönderilmiştir.

Peki, bu özel etnografya galerisi nerededir? Bu sorunun cevabı aşağıdadır.

Alibey Kurdar Etnografya Galerisi Nerededir?

Alibey Kurdar etnografya galerisi Balıkesir’in Edremit ilçesinde bulunmaktadır. Edremit’ten yaklaşık 17 km uzaklıkta bulunan Tahtakuşlar Köyü içinde bulunmaktadır. Tahtakuşlar kaz dağları yöresinde bulunan 130 haneli mütevazı bir köydür. Köylü halkının temel geçim kaynağı zeytindir. Köy halkı eski Türk boyları şaman kültürünü köy içinde yaşatmaya çalışmaktadır.

Hıdırellez zamanında mezarların üzerini süslemek gibi kendilerine has bir adedi bulunmaktadır. Edremit körfezinin muhteşem mavisi ile Kazdağları’nın şahane yeşilinin buluştuğu noktada yer alan köy beyaz evleriyle ilk görenleri etkileyen Tahtakuşlar köyü hoşgörülü, aydın ve misafirperver insanıyla kendini öne çıkarmaktadır. Peki, bu şahane galeri ve köye nasıl gidilir?

Alibey Kurdar Etnografya Galerisine Nasıl Gidilir?

Alibey Kurdar etnografya galerisi Balıkesir Edremit’te yer almaktadır. Ancak Edremit’e 17 km uzaklıkta bulunan Tahtakuşlar Köyünde bulunmaktadır. Köy Akçay’a 5 km ve Balıkesir-Çanakkale E-24 karayoluna 2 km uzaklıktadır. Akçay’dan 6 km sonra Çamlıbel yoluna girdiğinizde solda kalan yolu takip ettiğiniz zaman yaklaşık bir km sonra Tahtakuşlar köyüne varmış olacaksınız. İstanbul’dan 8 buçuk saat, İzmir’den 2 buçuk saat süren karayolu mesafesi vardır. Havayolunu kullanmayı tercih edecek olan misafirler ise Edremit Havaalanı’nı kullanabilirler. Çünkü havaalanı Tahtakuşlar köyüne 20 km uzaklıktadır. Havaalanından çıktıktan sonra ister taksi kullanarak isterseniz de havaalanında bulunan araç kiralama filoları vasıtasıyla araç kiralayabilirsiniz. Alibey Kurdar Etnografya Galerisi haftanın her günü misafirlerini ağırlamaktadır.

 

Daha detaylı bilgi almak için kanalımıza abone olmayı ve hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın 🙂