Antandros Antik Kenti yolu Balıkesir’den geçen mozaikleriyle ünlü, antik kent meraklı gezgincilerin uğrak yerlerinden biridir.

Antandros dünya tarihi boyunca önemli kültürlere ev sahipliği yapmış ve birçok efsanelerle anlatılan tarihi miraslarımızdandır. 2000’li yıllardan sonra yapılan kazı çalışmalarında tarihin karanlık noktasını aydınlatmaya yardımcı olmuştur. Edremit ‘in beldelerinden Altınoluk’ta arkeolojik çalışmalarda çeşitli mozaik bulgularla ünlenmiştir. Roma Villası olarak da bilinen bu kent zengin mozaik süslemelerle donatılmıştır. Dünya üzerinde yapılan ilk güzellik yarışmasına ev sahipliği yapmıştır. Kentte yapılan kazı çalışmalarında gezilecek hayranlık uyandıran eserler çıkarılmıştır. Köklü tarihe sahip olan bu kent son zamanlarda turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir. Açık hava müzesinde sıkılmadan doğanın tadını çıkartarak sıkılmadan gezebilirsiniz. Antik kentte 8 asırlık tarihe şahitlik etmiş zeytin ağacı da bulunuyor. Ziyaret etmek isteyenlere küçük bir ayrıntıdır. Ziyaretçiler için birde ücretsiz rehber size eşlik etmektedir.

Milattan önce 1200’lü yıllara dayanan kent tarihi geçmişi tam anlamıyla barındırıyor. Troia Savaş’larından Kimmer’lere, Pers- Yunan savaşlarından Mytilene İsyanına, Apollon sikkelerinden Helenistik devire kadar geçmiş tarihten izler taşımaktadır. Yaşayan geçmiş diye adlandırsak hiç fena olamaz.

Antik yazarların çoğunun anlatımlarına göre Tunç Çağına uzanan varlığı bulunmaktadır. Mitolojik olarak Aphrodite’nin oğlu Aeneas’ın Edremit’ten 2km uzaklıkta Kaz dağının eteklerinde kurulmuş bir şehir olarak kabul edilmektedir. Roma İmparatorluğu zamanında yerleşim açısından dağda yetişen ağaçların gemi yapımına uygun olması nedeniyle kereste sevkiyatlarının gerçekleştiğine dair saray kalıntıları da bulunmaktadır. Sarayın yer döşemesinde yer

Antandros Antik Kenti Nerede?

Antandros antik kenti, Balıkesir ilinin Edremit ilçesinin Altınoluk beldesinde Kaz Dağ’larının eteklerinde yer alan bir antik kenttir. Kent Edremit körfezinin kuzeyinde yer almaktadır. Kaz Dağ’larının ise güney eteklerinde yer almaktadır. Tarihin güzelliklerini mozaik işlemelerinin içinde barındıran kent Kaletaşı Tepesi’nin batısında yer almaktadır. Yol tariflerinde Edremit ilçesinin Altınoluk beldesinin İda Dağı’nın eteklerinde yer alıyor derler ise şaşırmayın. Kaz Dağ’larının eski adı İda Dağı olarak geçmektedir. Yaklaşık olarak Altınoluk beldesinin 2 kilometre uzağında yer almakta olan önemli Troas kentidir.

Antandros Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

 

Antandros Antik Kenti’ne nasıl gidileceği konusunda öncelikle konumunu tekrardan hatırlayalım. Antik kent Balıkesir il sınırlarında yer almaktadır. Edremit ilçesinin 2 kilometre uzaklığındaki Kaz Dağ’larının eteklerinde kurulmuş. İlçeden geçen hava alanı yolu ile her yerden ulaşım sağlanabilmektedir. Ayrıntılı olarak Çanakkale-Edremit karayolu bu antik kentin yanından geçmektedir. Gerek şehir içi otobüslerle gerek hava alanından giden toplu taşıma araçları ile kolaylıkla antik kente gidebilirsiniz. Şehir içi otobüs durağında yer alan yetkili kişilerden yardım alarak gideceğiniz yere yönlendireceklerdir.

Peki, şimdi özel araç ile Antandros Antik Kenti’ne nasıl gidilir? Balıkesir şehir merkezine yaklaşık olarak 116 km uzaklığı bulunmaktadır. Yolculuk şahsi araç ile 1 saat sürmektedir. Edremit ilçesine ulaştıktan sonra rota Altınoluk beldesine çevrilmektedir.  Edremit’ten sora 8 km uzaklıktaki Akçay’a oradan 17 km uzaklığındaki Altınoluk beldesine ulaşım sağlanmaktadır. Yol tarifi sorarken İda Dağ eteklerinden bahsederlerse sakın korkmayın doğru yoldasınız. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Kaz Dağ’larının eski adı İda Dağ’ıdır. Özel aracı ile gidemeyen gezi severler için nasıl gider diye sorarsanız, Balıkesir otogarından Altınoluk beldesinde yer alan Antandros Antik Kenti’ne giden otobüsler bulunmaktadır.

Daha detaylı bilgi almak için kanalımıza abone olmayı ve hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın 🙂

alan muhteşem sanat eseri mozaik görenleri güzelliğiyle adeta büyülüyor.