Erfelek Şelaleleri, Sinop ilinin sahip olduğu eşsiz doğa güzelliklerinden birisidir. Erfelek Şelaleleri nerede sorusu; Erfelek şelaleleri Sinop ili sınırları içerisinde Erfelek ilçesine bağlı iki ormanın birleştiği vadide yer almaktadır şeklinde cevaplandırılabilir.

Karadeniz turu planlayan ziyaretçilerimizin Sinop gezilecek yerler başlığına mutlaka eklemelerini düşündüğüm yerlerin başında burası gelmektedir. Zira Sinop sınırları içerisinde yer alan 5 adet tabiat parkı içerisinde en çok ziyaretçiyi bu şelaleler çekmektedir.

2011 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tabiat parkı ilan edilen Erfelek Şelaleleri ilk gittiğimde beni de büyülemişti. El değmemiş bir güzelliğe sahip bu park ormanın içerisinde yer alan şelaleler ile beni benden almayı başarmıştı.

Erfelek şelaleleri kaç tane şelaleden oluşur sorusunu, burada 28 adet irili ufaklı şelale vardır şeklinde cevaplamak yanlış olmayacaktır.

2018 yılında ikinci ziyaretim esnasında görevli ile görüşmemde 2017 yılında bölgenin 180bin ziyaretçi ağırladığını öğrenmem beni şaşırtmamıştı.  Çünkü bölge doğal güzelliği ile ülkemizin önde gelen turist bölgelerinden birisi olmaya adaydır.

Sinop Erfelek hakkında bilgi edinebileceğiniz siteler dışında burada sizlere sunduğum kişisel deneyimleri dikkate almanızı tavsiye ederim. Örneğin Erfelek Şelaleleri kahvaltı edebileceğiniz yerler noktasında oldukça fazla alternatif sunmaktadır. Buraya gelmeden önce bir şeyler atıştırarak burada yapacağınız eşsiz kahvaltıyı kaçırmanızı istemem.

720 dekar üzerine kurulu olan Erfelek Tatlıca Şelaleleri oldukça uzun ve güzel bir yürüyüş parkuruna da sahiptir. Yürüyüş yapmayı seviyorsanız yürüyüş ayakkabılarınız yanınızda olsun. Zira ben ilk gidişimde biraz hazırlıksız yakalanmıştım ve ertesi gün ayaklarım şişmek durumunda kalmıştı.

Erfelek Şelaleleri üzerinde kurulan ve eski bir tarihe sahip olan değirmenlerde kurulan cafeler içerisinde doğa ile iç içe yudumladığınız çayın tadını başka yerde bulmanız oldukça zor olacaktır. Karadeniz insanının cana yakın tavrı, taptaze Karadeniz çayı ve mükemmel manzara birleşince her yudumda yeniden doğacaksınız.

Erfelek Şelalelerine Giderken Dikkat Edilecek Noktalar

Yukarıda belirttiğim gibi 2 defa Erfelek Tabiat Parkı ziyaretim oldu. İlki biraz acemiliğime gelip çok fazla tat alamasam da ikincisi tam istediğim gibi geçmişti. Benim ilk ziyaretimde düştüğüm hataları yaşamamanız için sizlere rehber olabilecek birkaç tavsiyede bulunmak istiyorum.

Alt tarafı orman yürüyüşüne çıkıyoruz diye düşünüp yanınıza mayo almayı ihmal etmeyin. Çünkü yürüyüş parkurunda ilerledikçe su adeta sizi kendisine çağıracaktır. Ve emin olun burada yüzmenin tadı bambaşka. İlk 4 şelaleye kadar yüzmenizi tavsiye ederim. Çünkü yukarıya gittikçe su gitgide soğuyor.

Her ihtimale karşı yanınızda fazladan kuru kıyafet bulundurun. Çünkü yürüyüş parkurunun bazı noktaları oldukça riskli ve suya düşme tehlikeniz olabilir. Bunun dışında gün boyu yürüyeceğiniz için tabanları kaygan olmayan ve sizi yormayacak ayakkabılarla buraya gelmenizi tavsiye ederim.

Kendinize ve formunuza güveniyorsanız şelalelere merdivenler ile değil doğal yollar ile tırmanmanızı tavsiye ederim.

Buraya gelirken yanınıza para almanızı tavsiye ederim çünkü Erfelek Şelaleleri zirve noktasında kahvaltı edebileceğiniz ve ya çay içebileceğiniz mükemmel mekanlara sahip.

Erfelek Şelalelerine Nasıl Gidilir

Bu kadar anlatıp sizi özendirdikten sonra Erfelek Şelalelerine nasıl gidilir sorusunu cevaplamadan bırakmak olmazdı. Erfelek Şelaleleri Sinop Merkeze 45kilometre, Erfelek ilçesine 10 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Şahsi aracınızla gitmeyi planlıyorsanız telefonunuzun harita uygulaması ile Erfelek Şelaleleri bölgesine gitmeniz mümkündür.

Aracınız yoksa Sinop otogarından Erfelek ilçesine her yarım saatte bir araç kalkmaktadır. Buradan öncelikle Erfelek ilçesine geçmeniz gerekmektedir.

Erfelek ilçesinden de Erfelek Tabiat Parkı istikametine yine oldukça sık dolmuş seferleri düzenlenmektedir. Bunlarla basit şekilde bu eşsiz manzaraya ulaşmanız mümkün olacaktır.