Balıkesir’in küçük fakat oldukça şirin ilçelerinden biri olan Gömeç, her geçen gün turistlerin ilgisini daha çok çekmektedir. Bunun nedenleri arasında Ayvalık’a çok yakın mesafede olması sayılabilir. Oldukça samimi ve misafirperver bir ilçedir. İlçenin adı, bal petekleri anlamına gelmektedir. Bu ismin verilmesinin sebebi ise bölgede arıcılık ile uğraşanlarının sayısının epey fazla olmasıdır. Türkiye’de en fazla zeytin üretimi gerçekleştirilen ilçedir. Bu organik zeytinlerin tadına bakmadan gitmemenizi tavsiye ederiz.

Fazla büyük bir ilçe olmamasına rağmen çeşitli gezilip görülecek yerleri mevcuttur. Bunlardan bir tanesi ise Atatürk Kayalıklarıdır. Bu kayalıklara dikkatli baktığınız takdirde Atatürk’ün profilini görmeniz mümkündür. Bu manzara görenleri oldukça şaşırtmaktadır. Kayalıkların biçiminin Atatürk’e benzemesinden dolayı buraya Atatürk Kayalıkları denilmiştir. İlçe bu nedenle belediyesinin ambleminde Atatürk’e de yer vermiştir. Türkiye’de ambleminde Atatürk olan tek ilçedir.

Gömeç merkeze yaklaşık olarak üç kilometre uzaklıkta Kız Çiftliği de ilçenin görülmeye değer doğal güzellikleri arasındadır.  Bu ismi alması içinde bulunan tarihi bir çiftlikten kaynaklanmaktadır. Bölgede yapılan kazı çalışmaları sonucu Bizans döneminde insanların mezar yapımında kullandığı kiremitlere ve Roma Döneminden kalma olduğu tahmin edilen su kanallarına rastlanmıştır. Antik bir kent olması bölgeye ayrı bir hava katmaktadır.

Bir gün bu beldeye yolunuz düşerse ilçeye yaklaşık olarak sekiz kilometre mesafedeki Ulubeyler Köyünde yer alan Koca Çınar’ı görmeden gitmeyin. Tam 850 yaşında olan ağacın gövdesi on iki metredir. Tarihin birçok dönemine tanıklık eden bu ağaç ile harika fotoğraflar çektirmeniz mümkündür.

İlçeye yaklaşık bir saatlik uzaklıkta bulunan Kaz Dağı Milli Parkı da görülmeye değer bir doğa harikasıdır. Ülkemizin en önemli doğal güzelliklerinden biri olan bu park, İsviçre’de bulunan Alp Dağlarında sonra en fazla oksijene sahip olma özelliğini taşımaktadır. Şahsi aracınızla bir saatte ulaşabileceğiniz bu yeri görmenizi mutlaka tavsiye ediyoruz. Balıkesir’in Edremit ilçesinde bulunan bu park Çanakkale’nin sınırlarına kadar uzanmaktadır. Parkta görülmeye değer birçok alan bulunmaktadır. Hasan Boğuldu Şelalesi ve Sütüven Şelalesi bunlardan biridir. Üstelik şelalelerin hemen yanında aileniz ya da sevdikleriniz ile piknik yapabileceğiniz bir tesis de bulunmaktadır. Fakat alan içerisinde kamp yapmak amacı ile giderseniz yalnızca kamp için ayrılan bazı bölgelerde yapabilme şansınız vardır. Bölgenin her yerinde kamp yapılmasına maalesef izin verilmemektedir. Dilerseniz rehber eşliğinde olmak şartı ile milli parkın zirve noktasına tırmanma şansınız da bulunmaktadır. Rehber şartı konmasının sebebi ise bölgede oksijen yoğunluğu olması sebebiyle zaman zaman ziyaretçilerin bayılma durumunun meydana gelmesinden kaynaklanmaktadır. Parkın içerisine giriş yapmak için bir araç için 15 lira ödeme yapmanız gerekmektedir. Eğer sessiz ve sakin bir ortam arıyorsanız parka hafta sonu gitmemenizi tavsiye ederiz. Hafta içi çok daha sakin ve huzur dolu olacaktır.

Eğer “Deniz olmadan tatil olmaz.” diyenlerdenseniz oldukça uzun kıyı şeridine sahip, denizi de berrak olan bu ilçe tam size göre demektir. İlçe de tatil yapmak için yazlık, otel ya da apart kiralayıp konaklamanız mümkündür.

Gömeç’e Nasıl Gidilir?

Gömeç’e Nasıl Gidilir? Sorusunun en bilindik cevabı Karayolu üzerinden olacaktır. Karayolu ile Çanakkale – İzmir yolunu kullanarak ulaşmanız mümkündür.  Eğer Balıkesir istikameti üzerinden gelmek niyetindeyseniz Hivrindi ve Burhaniye’den sonra ilçe ulaşmış olacaksınız. Balıkesir merkeze yaklaşık olan 120 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.  Dilerseniz treni kullanarak Balıkesir’in merkezine kadar gelebilirsiniz. Oradan da Ayvalık yolu üzerinden beldeye ulaşım sağlamanız mümkündür. Şehrin havalimanı Edremit’te yer aldığı için havayolu vasıtası ile gelmeniz mümkündür. Havalimanı ilçeye sadece 25 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Dilerseniz havaalanından araba da kiralayabilirsiniz.

Gömeç Nerede?

Gömeç, Egeye kıyısı olan Balıkesir’e bağlı bir ilçedir. Bu ilçe Burhaniye ve Ayvalık ilçelerinin tam arasında yer almaktadır. İstanbul’a yaklaşık 550 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. İzmir’in de kuzeyinde yer alan bu ilçenin İzmir’e olan uzaklığı ise 170 kilometredir.

Daha detaylı bilgi almak için kanalımıza abone olmayı ve hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın 🙂