Hamsilos koyu ülkemizin doğa harikalarından biridir. Türkiye’nin kuzeyinde bulunan bu yer genellikle en çok yaz aylarında tercih ediliyor. İnsanlar tarafından genellikle hamsaros koyu derler. Gelip de büyüleneceğiniz muhteşem yerlerden biri olabilir. Hamsaroz koyunun kendine has bir özelliği bulunuyor. Buzulların aşınması sonucunda bu koyun kendiliğinden oluştuğu söyleniyor. Bu yüzden dünya da bu koyun bir eşi benzeri daha bulunmadığını biliyorum.

Türkiye’nin en kuzeyinde olduğunu söylemiştik. İnce burun noktasında yer alan bu koy içerisine girdiğiniz andan itibaren sizleri ormanlık bir alan karşılayacak. Mükemmel bir doğaya siz de şahit olabilirsiniz. Bu koya tek geçişin sağlandığı yer Akliman olarak biliniyor. Asıl adı da Hamsoroz koyu fakat herkes farklı bir isim taktığı için adı her yerde aynı olmayabilir. Bu koya gitmek ulaşım için çok zorlayıcı olduğundan yola yürüyerek devam etmeniz gerekebilir.

Özellikle gittiğinizde birçok festivale denk gelebilirsiniz. Çok aktif ve eğlenceli yerlerden biridir. Hem Karadeniz doğasına şahitlik edip hem de çeşitli alanları keşfedebilirsin. Kamp için en uygun yerlerden biri diyebilirim. Uzun zamandır tatile ihtiyacınız varsa eğer ya da çalışmaktan bunaldıysanız kesinlikle tercihleriniz arasında ilk sıraya gönül rahatlığıyla koyabilirsiniz. Suyuyla temiz ve ormanıyla en sağlıklı oksijeni almak için bu fırsatı kaçırmayın.

Hamsilos Koyu Tarihi

Hamsilos koyu tarihi uzun geçmiş zamanlara dayanıyor. 1991 yılında Park Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından özel koruma altına alınmış. 300 ile 400 metreden oluşan bir deniz girintisi olduğu biliniyor. Buzul devrinden sonra buzulların erimesiyle deniz seviyesinin yükselmesinden dolayı dere ağızlarına varmasıyla oluşan bir ria tipi kıyı oluyor.

Hamsoroz olarak bilinen koyu kendiliğinden oluştuğu için hiçbir doğa oynaması yapılmadan mükemmel bir görsel ortaya çıkmış. Sağlığınızı geri kazanmak için en iyi tedavi hamsoros olabilir. Tavsiye edebileceğim şahane yerlerden biri olduğu için mutlaka gezi defterinizde yerini almalıdır diye düşünüyorum.

Hamsilos Koyu Nerededir?

Hamsilos koyu nerededir? Gitmek isteyenler için nerede olduğunu açık şekilde aşağıya yazacağım. Koya gidiş oldukça kolaydır fakat özel araçla gitmek biraz zor olacak. Aracınızı bırakıp bir süre yürümeniz gerekiyor. Sinop merkezine 11 kilometre uzaklıkta bulunan koy minibüs veya taksi ile kolay ulaşım sağlayabilirsin. Gittiğinizde birçok eğlenceye ve festivallere denk gelebilirsin.

Gitmeden önce hazırlık yapmanız gerekir. Kamp yeri ayarlamalısınız veya gitmeden muhakkak iletişim halinde olmalısınız. Bütün ayarlamalarınızı yaptıktan sonra sorun yaşamadan gönül rahatlığıyla yola çıkabilirsin. Bazen insan çokluğundan yer kalamayabilir her zaman tedbirli davranmalısınız. Şimdi sizlere vereceğimiz adres ve iletişim yoluyla sorun yaşamadan işlemlerini halledebilirsin.

Adres: Sinop, Sinop merkez, Dibekli, Abalı 7. Sokak, 57000

Öztürkler Aile Kampı (Gelincik Merkez, Sinop) iletişim: 0(368) 261 60 60

Güney Aile Kampı (Korucuk Köyü, Denizler Mevkii) iletişim: 0(368) 260 57 60

Gazi Çadırlar Sahası (Orman Dinlenme Tesisleri) iletişim: 0(368) 261 23 77

Demirkollar Kamping (Akliman Mevkii) iletişim: 0(368) 287 60 70

Hamsilos Tatil Köyü (Akliman Abalı Köyü) iletişim: 0(368) 287 60 63

Belediye Yuvam Tesisleri (Gelincik mahallesi, Kiremitçiler yolu) iletişim: 0(368) 261 25 32

Gitmek istediğiniz bölge ile iletişim kurarak yer ayırtabilirsiniz. Verilen açık adres ile uğraşmadan direkt varabilirsin. Gördüğüm en güzel tatil yerlerinden birini sizlerle paylaşmak istedim. Sizde gittiğinize asla pişman olmayacağınız yerlerden birine şahit olacaksınız. Suyunun ve havasının temizliği sizi de cezbedeceğinden emin olabilirsiniz. Eğer yaz için şimdiden plan yapıyorsanız ve kafanız karışıksa böyle bir yer tercih etmenizi öneririm.