Hamsilos Tabiat Parkı, Sinop Hamsilos Koyu üzerinde kurulmuş ve doğallığını kaybetmemiş bir tabiat parkıdır. Sinop’a yolunuz düştüğünde mutlaka uğramanız gereken bir yer olarak rotanıza almanızı tavsiye ederim.

Türkiye’nin en kuzey noktası İnceburun’a sadece 15 kilometre uzaklıkta enfes doğası ve mükemmel havası ile ziyaretçilerini büyülemektedir. Gerçek ismi Hamsoros olan Hamsilos Koyu üzerinde kurulan bu tabiat parkı deniz ve ormanın iç içe olduğu ender güzelliklerden birisidir.

Hamsilos Tabiat Parkı, ülkemizde yer alan tek fiyord örneğidir demek yanlış olmayacaktır. Zira fiyord, denizin buzul vadilerini su basması sonucu oluşan bir doğal oluşumdur. Sinop Hamsilos Koyu, buzul oluşumları ile olmasa da denizin bir nehir gibi iç kısımlara ilerlemesi sonucu oluşmuştur.

Bu özel oluşum 1991 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafınca birinci derece doğal sit alanı ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır.

Türkiye’de görebileceğiniz ender manzaralardan birisine sahip olan bu tabiat parkı, son dönemlerde tur firmalarının Karadeniz rotaları üzerinde yer alan duraklardan birisidir. Özellikle denizin orman bölgesini bir bıçak gibi kestiği koy mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer almaktadır.

Her ne kadar Hamsilos Tabiat Parkı içerisinde kamp kurma bölgeleri olmasa da koy içerisinde kamp bölgeleri mevcuttur. Burada yer alan kamp bölgeleri aileler için oldukça nezih ve temiz biçimde tasarlanmıştır. Kamp yapmayı seviyorsanız burada kamp yapmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Çünkü pişman olmayacaksınız.

Karadeniz’in oksijen deposu ormanlarının içerisinde denizden esen serin rüzgârı tüm benliğinizde hissettiğinizde buraya neden daha önce gelmediğiniz konusunda ufak bir pişmanlık yaşayabilirsiniz. Geceleri yıldızların altında eşinizle veya arkadaşlarınızla kamp ateşinde edeceğiniz muhabbetler sizi tekrar bu eşsiz koya çekecektir.

Hamsilos Tabiat Parkında Neler Yapılır

Hamsilos Tabiat parkı, sizlere doğa ile iç içe bir ortam sunmaktadır. Doğa yürüyüşleri yapmayı seven bir yapıya sahipseniz şimdiden söyleyeyim burası sizler için biçilmiş kaftan. Zira oksijen deposu Karadeniz ormanları içerisinde doğanın eşsiz manzarası karşısında büyüleneceksiniz. Kıyı şeridinde yürürken bir tarafınızda ormanların içerisine sokulmuş deniz diğer tarafınızda müthiş bir orman size eşlik edecektir. Bu manzara beni büyülemişti sizi de büyüleyeceğinden adım gibi eminim.

Tabiat parkı içerisinde yer alan seyir terasına çıktığınızda ise Karadeniz’in ve yemyeşil ormanların birleştiği noktada gün batımını izlemek inanılmaz bir deneyim olacaktır.

Ayrıca balıkçı tekneleri ile Sinop Hamsilos Koyu içerisinde yer alan mağaralar başta olmak üzere küçük turlar yapmakta mümkündür. Özellikle balıkçı arkadaşların cana yakın tavırları Karadeniz insanının sıcakkanlılığını yansıtıyor.

Koy içerisinde denize girmenizi tavsiye ederim. Zira bir kıyıdan diğerine yüzerek geçmek denemeniz gereken bir aktivite. Fakat kıyı şeridi taşlık olduğu için ayaklarınıza dikkat etmenizi öneririm. Ayrıca yüzme aktivitesi için sıcak yaz aylarını beklemelisiniz. Diğer aylarda su soğuk olduğu için hasta olmanızı istemem. Ayrıca uyarmak istediğim bir diğer nokta su içerisinde dikkatli olmanız. Su aniden derinleştiği için tehlike yaşamanızı istemem.

Hamsilos Tabiat Parkı içerisinde gezerken göreceğiniz banklarda yanınızda götüreceğiniz yiyecekleri de tüketebilirsiniz. Mangal yakılmasına park içerisinde izin verilmese de çay içmenize kimse bir şey demiyor.

Hamsilos Tabiat Parkına Nasıl Gidilir

Hamsilos Tabiat Parkı’na ulaşım oldukça kolay sağlanmaktadır. Bölge, İnceburun’a 10 kilometre, Sinop’a ise 11 kilometre uzaklıktadır. Buraya şahsi aracınız yoksa Sinop Merkez’den kalkan minibüsleri ya da ticari taksiler ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Şahsi aracınızla gitmeyi planlıyor iseniz, Akliman önünden geçen yolu takip etmeniz sizi kestirmeden Tabiat Parkına ulaştıracaktır.

Hamsilos Tabiat Parkı giriş ücreti ise gayet uygun. Benim gittiğim dönemlerde ücret alınmasa da şuan için kişi başı giriş ücreti 5 TL olarak belirlenmiş durumdadır.