Hasan Boğuldu Nerede? Hasan Boğuldu Göleti’ne Nasıl Gidilir?

584

Hasan Boğuldu nerede ve nasıl gidilir diye merak ediyorsanız demek ki bu güzel doğa harikası yerin methini duymuşsunuz demektir!

Ege Bölgesi içerisinde doğa harikası olarak nitelendirilebilecek birçok alan sayılabilir. Yeşiline, havasının temizliğine ve suyun temizliğine bile hayran kalacağınız en güzel noktalardan birisi Hasan Boğuldu Göleti’ dir. Tabi burası sadece bir mesire alanı değildir. Bu güzel gölet suyunun serinliği ve temizliği ile sizler için aynı zamanda görsel şölen olacaktır. Yazın bunaltıcı sıcağında ailenizle beraber mutlaka uğramanız gereken duraklardan birisidir. Alan içerisinde çok güzel resimler çekilerek keyifli bir gün geçirebilmeniz mümkündür. Göletin hemen yanında yer alan mesire alanı sizin için eşsiz bir günü birlik tatil imkânı sunacaktır.

Tabi bu göletin bu denli meşhur olmasında kendisine isim veren efsanenin de etkisi var. Yöre halkının anlattığı efsaneye göre; köylü genç Hasan aşiret ağasının kızı Emine’ ye âşık olur. Kızın ailesi Hasan’dan 40 okka ağırlığındaki tuz çuvalını sırtıyla kaldırıp Emine’nin yaşadığı yere kadar hiç indirmeden taşımasını ister. Hasan taşımaya başlar ancak güneş sıcağında tuzlar sırtını yakar. Emine’ ye kaçalım der ancak Emine Hasan’ ın bunu başaracağına inanır. Oysa Hasan dayanamaz ve gölün suyuna atlar ve boğularak ölür. Ancak Emine duymaz. Göletin başına gelen Emine hediye ettiği eşarbı su üstünde görür ve durumu anlar. Göletin hemen yanındaki ağaca kendisini asar ve intihar eder. Eğer Hasan Boğuldu Göleti’ ne gidecek olursanız hemen yanındaki Emine Çınarı’ nı ihmal etmeyin. Belki efsane doğrudur ve ziyaretçilerinin sevgisine ihtiyaçları vardır.

Neyse konumuza dönelim 🙂 Böylesine güzel bir doğaya sahip Hasan Boğuldu Göleti’ ne nasıl gidilir? Hasan Boğuldu nerededir? Hemen bakalım ve günü birlik kafa dinlemek isteyenlere de yardımcı olalım.


Hasan Boğuldu Nerede?

Hasan Boğuldu nerede diye merak ediyorsanız hemen rotanızı Balıkesir – Çanakkale istikametine çevirmelisiniz. Kaz Dağları’ nın hemen sınırında yer alan bu doğal güzellik, Balıkesir Edremit ilçe sınırları içerisindedir. Edremit üzerinden gelenler için; Edremit Akçay yolu üzerinde 2 km ilerledikten sonra Hasan Boğuldu Şelalesi ve Göleti Tabelalarını takip etmeniz yeterli olacaktır. Zeytinlik Beldesi’ ne ise ortalama 4 km kadar uzak olan bu doğa harikası alan hem il dışından gelenler için hem de günü birlik huzuru arayanlar için gerçekten çok güzel bir yerdir. Hatta bölgenin bir diğer doğal güzelliği olan Sütüven Şelalesi ile hemen sınır olan bu gölet Altınoluk ve Edremit sınırları arasında oldukça rahat bulunabilecek bir konuma sahiptir.

Hasan Boğuldu Göleti’ne Nasıl Gidilir?

Hasan Boğuldu Göleti’ ne nasıl gidilir sorusuna cevap arayanlara tarifte bulunalım. Yer Zeytinli Beldesi’ nde bulunmaktadır. Bu nedenle Altınoluk yönünden gelecekler için Edremit yönüne doğru giderken 20 km hizalarında Zeytinli tabelası göreceksiniz. Bu tabelayı takip edin ve Zeytinli’ den çıkıp Beyboğa köyü ’ ne girin. Bu iki köy arasında bir köprü olacaktır tabi köprüyü kenara not edelim. Yolu bulmak açısından size kolaylık sağlayacaktır.  Yolun sonuna vardığınızda Sütüven Şelalesi tabelasını göreceksiniz. O tabelayı takip edin ve gölete doğru ilerleyin. Zaten Hasan Boğuldu Göleti ile Sütüven Şelalesi yan yanadır. Bu yolda dikkat etmeniz gereken husus bu virajlı alanda aracınızla oldukça hassas ilerlemenizdir.

Daha detaylı bilgi almak için kanalımıza abone olmayı ve hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın 🙂