İnaltı Mağarası, Sinop sınırları içerisinde yer alan ve ziyaretim esnasında beni oldukça etkileyen bir mağaradır. Ülkemiz sınırları içerisinde yer alan mağaralar arasında ilk 10’da kendisine yer bulan İnaltı Mağarası nerede yer alıyor dediğinizi duyar gibi oluyorum. Sizleri daha fazla meraklandırmadan hemen cevaplayayım İnaltı Mağarası Ayancık ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır.

2000 yılında hizmete açılan mağara o dönemden beri Sinop’taki ünlü mağaralar arasında en başta gelmektedir. Şu an için sadece 658 metrelik kısmı ziyarete açık olan mağaraya gitme düşünceniz varsa şimdiden uyarayım; havanın sıcaklığına aldırmadan yanınızda mutlaka kışlık kıyafet götürün. Çünkü içerisi yılın tamamında buz gibi serin bir havaya sahip.

Ziyaret edilebilen kısımlarda ilk 400 metreden sonra gelen bölümlerde çamurlu bir zemin size eşlik edecektir. Kayıp düşmemeniz için özellikle dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Ziyaretim esnasında İnaltı Mağarası hakkında bilgi edinmeye çalıştığım görevliler mağaranın havasının üst solunum yolları rahatsızlıklarına iyi geldiğini belirtmişlerdi. Mağara içerisinde farklı bir hava sirkülasyonunun olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

İnaltı Mağarası ulaşım olarak sizi zorlayacağı kadar yürüyüş yolundaki eşsiz manzara karşısında büyüleneceksiniz. Dar patika yollar ve merdivenler aracılığı ile ulaşabileceğiniz mağara yolunda yer alan banklarda oturup kuş cıvıltılarını dinlemenizi tavsiye ederim.

Patika yolu bitirdikten sonra ise büyük bir meydana ulaşmış olacaksınız. İsterseniz burada gözleme ve ayran satan yerlerde gönül rahatlığı ile karnınızı doyurabilirsiniz. Ben bu noktaya ulaştığımda karnım acıktığı için gözlemelerin tadına bakmıştım size de tavsiye edebilirim.

Burada satılan peynirli, kıymalı ve kestaneli gözlemelerden deneyebilirsiniz. Ben kestaneli olanı denemiş ve oldukça beğenmiştim.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan Sinop İnaltı Mağarası giriş ücreti olarak ziyaretçilerden 5 TL’lik bir ücret alınmakta olup ziyaretler sadece görevli refakatinde yapılmaktadır.

İnaltı Mağarasının Derinlikleri

Mağaraya ulaştıktan sonra uygulanan aydınlatma sisteminin de etkisi ile mağara size ürkütücü gelebilir ama belirli bir süre sonra alışıyorsunuz. Mağara içlerinden gelen yarasa ve baykuş seslerinden korkmamanızı şimdiden söyleyebilirim.

İnaltı Mağarası içerisinde gezerken izleyeceğiniz yol olan ahşap yol mağara içerisinde ki rutubetten dolayı devamlı ıslak bulunmaktadır. Ziyaretiniz esnasında kolay kolay kaymayan bir ayakkabı giymenizi tavsiye edebilirim.

Mağaranın ilerleyen bölümlerinde göreceğiniz dikit ve sarkıtlar sizleri büyüleyecektir. Ürkütücü havasının yanında ziyaretçilerine sunduğu gizem sizleri daha ileriye gitmek için teşvik edecektir.

Mağara zeminini oluşturan granit temel üzerinde patlamış mısıra benzeyen damlataşları görmek mümkün olacaktır. Özellikle dikit, sarkıt ve sütunların büyüleyen renklerini fotoğraflamanızı kesinlikle tavsiye ederim.

İnaltı Mağarasına Nasıl Gidilir

Sinop merkez ve İnaltı Mağarası arası 90 kilometre civarıdır. İnaltı Mağarası Ayancık ilçesi üzerinden gidilebilen bir yola sahiptir. Ayancık ile mağara arası aşağı yukarı 35 kilometre civarındadır. Boyabat üzerinden gelmeye kalkarsanız bu mesafe 55 kilometreye kadar çıkmaktadır.

Mağaraya ulaşmadan önceki son durağınız ise İnaltı köyüdür. Mağaraya adını veren bu köyden 500 metre sonra ise mağaraya ulaşmak mümkündür.  İnaltı köyü çıkışında izleyeceğiniz patika yol ile mağaraya ulaşmak mümkün olacaktır. Bu patika yolda göreceğiniz efsanevi Karadeniz ormanları sizleri büyülemeye yetecektir.

Karadeniz insanının sıcakkanlılığını göreceğiniz köy halkı ziyaretçilere oldukça misafirperver davranmaktadır.

Kimi evlerde verilen köy kahvaltılarını denemenizi tavsiye ederim. Özellikle bu bölgenin tereyağı damaklarınızda farklı bir lezzet bırakacaktır. Ayrıca köy kahvehanesinde içebileceğiniz taptaze Karadeniz çayının tadını kolay kolay başka yerde bulamayabilirsiniz.

İsteğinize bağlı olarak buraya kadar gelmişken rotanıza 15 dakika mesafede ki Sinop Akgöl turunu da ekleyebilirsiniz.