İzmir Atatürk evi müzesi muhakkak gidip görmeniz gereken müzelerden biridir. Müzenin açılış gününe kadar olan süre içerisinde birçok yaşanmışlık bulunuyor. İçerisinde bulunan bütün eşyalar ve yaşanmışlık ile tarihi olağan üstü tamamlıyor. Atatürk evi müzesi ilk olarak normal bir ev olarak yapılmış. 1875 yılı ile 1880 yılları arasında Takfor Efendi yani halı tüccarı yaşıyormuş. Daha sonra Atatürk kongre için ilk geldiğinde bu evde konaklamış. Toplantı veya özel işlerini bu evde sürdürmeye devam ederken 1926 yılında ise bu ev satın alınıp Atatürk’e hediye edilmiş. Atatürk İzmir’e her gelişin bu evde konaklamasını sürdürmeye devam ediyor.

Atatürk’ün ölümünün ardından bu ev kardeşi Makbule Hanıma kaldı. Daha sonra 1940 yılında İzmir Belediyesi evi müzeye dönüştürmeye karar verdi. 1941 yılında ise tam anlamıyla bir müze olarak halka sunuluyor. Ardından 1972 yılında İzmir Arkeoloji Müzesine verilmiş. 1978 yılında ise Atatürk ve Etnografya müzesi olarak halk tarafından ziyaretler kabul ediliyor. 1988 yılında Etnografya Müzesi taşınması halinde ismi Atatürk Müzesi olarak değiştiriliyor. Daha sonra tekrardan bakım ve restorasyon ediliyor ve 2002 yılında tekrar halka kapılarını açıyorlar.

İzmir Atatürk Evi Müzesi Nerede?

İzmir Atatürk evi müzesi nerede diye düşünenler yazımızda açık adres şeklinde yazıyor. İzmir’e gezmeye gidecekseniz veya İzmir’den geçecekseniz eğer muhakkak görmeniz gereken yerlerden biri de Atatürk evi diyebilirim. Dolaştıkça ve gördükçe sizlerde duygulanacaksınız eminim. Atatürk evi müzesini dolaştıkça tarih koktuğunu ve o anı size yaşatacak eşyaların olması size de duygu kıpırdaması yaratabilir.

Nerede olduğunu bilmeyenler veya ilk defa gidenler yolu bulamazsam diye çekindikleri için gitmekten vazgeçiyor. Size verdiğimiz bu adrese hiç şaşırmadan gideceksiniz. Zaten İzmir de kime rastlarsanız rastlayın Atatürk evini soracağınız herkes size tarif edecektir. Ben yine de sizler için aşağıya açık adres bırakıyorum muhakkak gitmelisiniz.

Adres: İzmir, Alsancak, Atatürk caddesi (Birinci kordun), No:248

E Mail: izmirmuzesi@ktb.gov.tr

Telefon 1: 02324890796

Telefon 2: 02324837254

Bu bilgiler aklınıza takılan sorular için yetkili kişiler ile iletişim kurabilmeniz için bulunuyor. Yani her zaman ulaşabileceğiniz iletişim bilgileridir.

İzmir Atatürk evi Müzesi Giriş Ücreti

İzmir Atatürk evi müzesi giriş ücreti sizleri de düşündürmeden keyifle bir tarihi gezi yaparsınız diye umuyorum. Bu tür tarihi yerlere genelde kalabalık grup halinde gelenler oluyor veya ailecek gelmeyi tercih ediyorlar. Sizin de tarihe olan merakınız varsa muhakkak ülkemizin çeşitli yerlerinde bulunan müzeleri ziyaret etmelisiniz. Atatürk evi müzesi ücretsiz olduğu için gelen tüm ziyaretçiler rahatlıkla giriş yapabiliyor.

Yoğunluktan dolayı yaz ve kış mevsimlerinde açık olma günleri değişebiliyor. Yaz mevsiminde 1 Nisan ve 1 Ekim ayları arası açılış saati sabah 08:00 kapanış saati akşam 19:00 olarak ayarlanıyor. Kış mevsiminde ise 1 Ekim ve 1 Nisan ayları arsı açılış saati sabah 08:30 kapanış saati akşam 17:30 olarak ayarlanıyor. Aksi bir sorun olmadığı sürece her gün İzmir Atatürk evi müzesi ziyaretinde bulunabilirsiniz.

Karşılaşacağınız görsel tarih ile yaşamış kadar olacaksınız. Atatürk evi müzesinde Atatürk’ün kullandığı eşyalar bulunuyor. İçerisinde bulunan eşyalar Atatürk’ün oturduğu koltuk, yattığı yatak, kullandığı telefon, bornoz, havlu, ibrik, yatak odasında bulunan yazı seti, 408 adet Fransızca ansiklopedi bulunuyor. O dönemin modasına uygun şekilde dizayn edilmiş. Sürekli İzmir’e giden birisi olarak eğer hala gitmediyseniz mutlaka gitmenizi öneririm. Gezip görebileceğiniz muhteşem tarih kokan yerler var. Gitmek için daha fazla geç kalmayın.