Kapadokya’nın eşsiz güzelliğini gökyüzünden izlemeyi hiç denediniz mi? 1 saatlik balon turuyla, bulutların üzerinden güneşin doğumunu, peri bacalarını ve muhteşem vadi manzaralarını izleyebilirsiniz.

Kapadokya  denilince ilk akla gelen, gökyüzünde süzülen rengarenk balonlar… Balon uçuşları, ilk olarak 25 yıl önce Amerikalı baloncu Buddy Bombard’ın deneme amacıyla yaptığı uçuşlar sayesinde başladı. O zamandan beri de bölgenin simgesi haline geldi.

Gökyüzünü gezmek isteyen yüzlerce turist, her yıl Kapadokya’yı ziyaret ediyor. Hatta bu sayı 5 bin kişiye ulaşmış durumda. Balon turları, her sene Nisan ayında başlıyor ve Kasım ayının sonuna kadar devam ediyor. Uçuşlar 45 dakika veya 1 saat 15 dakika sürüyor. Tur sayesinde, yürüyerek ulaşamayacağınız noktaları da görebilme fırsatı bulabiliyorsunuz.

Uçuşlar öncesinde hava ölçümleri yapılarak, rüzgarın durumu inceleniyor. En uygun uçuş bölgesi seçilerek, yolculuğa başlanıyor.

Kapadokya’da balon turları oldukça erken saatlerde başlıyor. Araçlarla kalkış noktasına getirildiğinizde, tüm malzemeler hazırlandıktan sonra sepete biniyorsunuz.

Sepetin büyüklüğüne göre, uçuşlar 8, 10, 12 ve 20 kişilik gruplar halinde yapılıyor. Romantik bir sürpriz planlayanlar içinse, özel organizasyonlar da bulunuyor.

Hava şartlarının uygunluğuna bakılarak Göreme, Kızılvadi, Zelve, Uçhisar, Güvercinlik ve Dervent güzergahında uçuş devam ediyor.

Balon turu sırasında, rahat ayakkabılar ve kıyafetler giymeniz turunuzu daha konforlu geçirmenizi sağlayacaktır. Yolcuğunuzun ardından, katılanlara verilen uçuş sertifikanızı da almayı unutmayın.

Büyüleyici Kapadokya’nın üzerinde, unutulmaz bir yolculuğa çıkmak için fazla zaman kaybetmeyin.