Kazdağları Gezi Rotası (İda)

355

Kazdağları gezi rotası için elbette ilk merak edilenler nerede  olduğu ve nasıl gidildiğidir. Günümüzde Kazdağları ismi ile bilinen İda Dağları, Türkiye’ nin oksijen yönü ile en zengin noktasıdır.

Hakkında pek çok efsane anlatılan Kazdağları, yine çevrede yer alan konaklama tesisleri ile birçok ziyaretçiyi kabul etmektedir. Sakinlik ve huzur içerisinde bir tatil arzulayan herkes burada bir gün dahi olsa vakit geçirmek istemektedir. Bilhassa doğaseverlerin tercih ettiği bu güzel yer, civar köyleri ile beraber orman içerisinde muhteşem bir görüntüye sahiptir. En iyi ziyaret mevsimi yaz ve bahar süresidir. Bahar ayından itibaren yeşil orman içerisinde istediğiniz kadar oksijeni ciğerlerinize çekebilmeniz mümkündür. Hatta eğer Balıkesir yakınlarında yaşıyorsanız hafta sonu bile kendinize dinlenmek için kaçış yolu olarak seçebilirsiniz.

Muhteşem bir doğa manzarası eşliğinde, mis gibi bir havada dinlenmek ya da tatil yapmayı kim istemez ki! Kesinlikle değerlendirilmesi gereken bir ortam. Kazdağları içerisinde yer alan tesislerde alkolsüz mekan yok öncelikle bunu belirtelim. Ancak mekanların tamamı çok nezih ve düzenli. Yani oraya gidip de mekanlardan memnuniyetsiz dönen az sayıda insan vardır demek yerinde olur. Zaten inanılmaz bir sükunet size huzuru getirecektir. Herkes de bunun farkında olduğu için aynı saygın ortam herkesçe korunmakta. Evet bu kısmı geçtikten sonra gelelim bu güzel doğa harikasına nasıl gidileceğine ve tam olarak nerede yer aldığına?

Kazdağları Nerede?

Muhteşem doğası ile Kazdağları nerede ben de gitmek istiyorum diyen herkese hemen cevap verelim. Kazdağları’ nın konumu iyice anlayabilmek için öncelikle çevresini iyi tanımak gereklidir. Kazdağları en yüksek tepesi 1774 metre uzunluğunda Karataş Tepesidir. Bu tepe Balıkesir Güre Beldesi içerisinde kuzey yönlü olarak yer alan büyün bir tepedir. Çanakkale Bayramiç’ te olan Ayazma Mesire Alanı’ da bu dağların uzatısıdır. Çanakkale ve Balıkesir sınırlarını birleştiren harika bir konumda yer alan bu güzel doğa harikası yer aynı zamanda Ege’ nin kuzeyinde en yüksek ve yeşil alan olarak bilinmektedir. Alana Bayramiç tarafından gidecekseniz, Ayazma Mesire Alanı’ na ulaşmak için 6 kilometrelik bir yol takip ederek rotayı çizebilirsiniz.

Kazdağları’na Nasıl Gidilir?

Kazdağları’na nasıl gidilir sorunuza kısaca cevap vermemiz gerekirse; Türkiye’ nin her yerinden rahatlıkla ulaşım sağlayabileceğinizi açıkça belirtmek gerekir. Öncelikle uyarıda bulunmamız gereken husus burada tatil için en uygun mevsim bahar ve yazdır. Kış için çok çok sakin bir tatil tercih ediyorsanız o zaman burası yine sizin için uygun bir yer seçimi olacaktır. Evet nerede kalmıştık, yol tarifi… Kazdağları için yola çıktığınızda Çanakkale ve Balıkesir ile iç içe bir sınır karşınıza çıkacaktır. Balıkesir Edremit Kocaseyit Havaalanı üzerinden öncelikle Edremit’e gelmeniz yeterli olacaktır. Akabinde toplu taşıma araçları ile ortalama 40 dk 1 saatlik bir yolculuk ile zirveye ulaşabilirsiniz. Tabi karayolu ile gelecek kişiler için iki yön belirlemek de fayda var. Birincisi İstanbul yönü ile geleceklerin feribot üzerinden otobüsle Balıkesir’e ulaşımıdır. Bu şekilde ortalama 4-5 saatlik bir yolculuk yapacaksınız öncelikle belirtelim. Aynı şekilde İstanbul’da direk Kocaeli yönünden otobüsle gelenler için bu süre en azından 2 saat daha uzayacaktır. İzmir yönünden gelenler için ise yol yine karayolu üzerinden ortalama 3-4 saat sürecektir. İzmir’den ana bağlantı yolu ile çıkış yaptığınızda Aliağa-Dikili-Ayvalık rotasını takip etmeniz sizi Kazdağları’na rahatça ulaştırabilecektir. Aynı zamanda İzmir’ den gelecekler için tren ile de ulaşım bulunmaktadır. Burada Ayvalık’ta indikten sonra TCDD’ nin sunduğu servis hizmetlerinden de faydalanabilmeniz mümkündür.

Daha detaylı bilgi almak için kanalımıza abone olmayı ve hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın 🙂