Balıkesir İstanbullular için en gözde kaçamak merkezlerinden biridir. Ulaşım kolaylığı ve yakınlığı nedeniyle bir çok kişi hafta sonu tatillerinde Balıkesiri tercih ediyor. Bu haftasonu tatilimde yalnız olduğum için Balıkesire gitmeye karar vermiştim. Kısa süren Balıkesir şehir turundan sonra yemek yiyebileceğim birkaç mekân bakmaya karar verdim. Sonunda aradığım yeri bulmuştum ancak seçim yapmakta çok zor olacaktı. Çünkü oldukça fazla yöresel yemek mevcuttu.

Balıkesir de Ne Yenir?

Belki az önce okuduğunuz yazıdan sonra aklınızda şu soru var Balıkesir de ne yenir? Şehre ilk ayak bastığınızda muhteşem lezzet olan Ayvalık tostunu mutlaka yemelisiniz. Tabi ki tostta kuru kuru gitmez diyenlerden iseniz muhteşem tadıyla Susurluk ayranı tam size göre. Özel olarak hazırlanmış bol köpüklü ayran ile lezzetin doruklarına ulaşacaksınız. Yemeğimizi yedikten, ayranımızı içtikten sonra sıra geldi tatlıya. Karşımıza iki seçenek çıkıyor biri höşmerim bir diğeri ise Balıkesir kaymaklısı. Mutlaka yolunuz bu güzide şehre düşerse iki lezzeti de deneyin.

Balıkesir de Gezilecek Yerler?

Bu güzide şehre tabi ki sadece yemek için gelmedik. Farklı mekanları da görmek için geldiğimiz şehirde ufak bir kararsızlık yaşıyoruz. Zira gezilecek oldukça farklı yerler var. Tarihi yerlerden, doğa yürüyüşlerine kadar oldukça farklı alternatiflerin olduğu şehir turistlerin uğrak yeri olarak bilinmektedir. Peki, Balıkesir de gezilecek yerler neler?

Kaz Dağları

Sabah erken saatlerde uyandığınızda ilk olarak işiniz kaz dağlarını ziyaret etmek olsun. Milli park olarak da geçen bu doğa harikası bölgede muhteşem bir temiz hava sizleri bekliyor. Kaz dağları içerisinde doğa yürüyüşü yapabilir, çadır kampların içerisinde kalabilir, piknik yapabilir veya çevrede bulunan köyleri ziyaret edebilirsiniz.

Şeytan Sofrası

Adı her ne kadar ürkütücü olsa da muhteşem doğa manzarasıyla Şeytan sofrası sizi bekliyor. Söz konusu yere ilk gittiğimde bir şey dikkatimi çekmişti. Demirle kaplı bir alanda bir ayak izi bulunduğu ve insanların demir para attığını görmüştüm. Sebebini sorduğumda ise oldukça şaşırmıştım. Zira insanlar ayak izine para atıp dilek tutuyordu. Hemen yan tarafında bulunan bilgilendirici tabelayı okuduğumda aslında durumun oldukça farklı olduğunu gördüm. İnanışlara göre cennet içerisinden kovulan şeytan, dünya üzerinde cennete benzeyen yer aramaya koyulur ve Şeytan sofrası olarak lanse edilen bu bölgeyi gözüne gezdirir ve bölgeye ayak basar. Bastığı ilk yerde de ayak izi ortaya çıkar.

Cunda Adası Sizi Bekliyor

Şehre geldiğimizde Cunda adasına uğramadan gitmek elbette olmazdı. Ege denizinde bulunan ve tarihi dokusuyla dikkat çeken ada, geçimini turizmden sağlıyor. Bölge halkıyla sohbet ettiğimde adanın tarihi dokusunun Rumlar dan kaldığını ve ana karaya köprüyle bağlı olduklarını öğrendim. Yerleşim yerinin en tepesinde bulunan Taksiyarhis kilisesi dikkatimi çekti. Hemen yola koyulup, bölgeye gittim. Fakat gördüklerim karşısında oldukça şakındım. Zira daha önce böyle bir manzara görmemiştim. Günümüzde kütüphane olarak da kullanılan bölge inanılmaz bir doğa manzarası ve ada manzarasını tepeden sizlere sunuyor. Yolunuz buraya düşerse mutlaka klise bölgesine uğramanızı şiddetle tavsiye ederim.

Balıkesir de Nerede Kalınır?

Balıkesir de nerede kalınır sorusu oldukça sık sorulmaktadır. Geçtiğimiz günlerde gittiğim şehirde birkaç mekân da kalma fırsatı buldum. Yöre halkının önerisiyle kaldığım otellerden oldukça memnun kaldığımı sizlere bildirmek isterim. Şehir içerisinde bulunan otel ve pansiyonların fiyatı 150 TL ile 400 TL arasında değiştiğini gördüm. Bütçeme uygun olan oteli seçtikten sonra burada 1 gece kaldım. Bu süre içerisinde internetten biraz araştırma yaptım. Kaz dağlarında, Ayvalık ta ve Cunda Adasında kalacağım yerleri belirleyerek rezervasyon yaptırdım. Unutmadan bölgeye kış aylarında gittiğim için herhangi bir yer sıkıntısı yaşamadım. Fakat yaz aylarında bölgede kalmak isteyen kişilerin mutlaka rezervasyon yaptırmasını şiddetle öneririm.