Sinop Akgöl, Sinop’un Ayancık ilçesine bağlı deniz seviyesin 1200 metre yüksekte yer alan bir göldür. Akgöl’ün deniz seviyesinden bu kadar yüksekte olması dolayısıyla bölge Akgöl yaylası olarak da anılmaktadır.

Göl aslında bölgede bulunan iki çayın birleşmesi ile oluşmuş bir yapıya sahiptir. Sinop’un doğa turizminin önde gelen merkezlerinden birisidir. Bölge 1991 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile turizm bölgesi ilan edilmiştir.

Göl bölgesi 1200 rakımlı bir yaylada yer aldığından dolayı en sıcak yaz aylarında dahi serin bir havaya sahiptir. Ben gittiğimde bu özelliğini bilmediğimden dolayı biraz üşümüştüm. Bunun yanında kuş cıvıltıları ve ziyaretçilerini oksijen sarhoşu yapabilecek temiz bir havaya sahiptir.

Sinop Akgöl çok fazla bozulmamış doğal bir yapıya sahip olduğundan dolayı bitki ve hayvan popülasyonu oldukça fazladır. Geziniz esnasında domuz, kurt, ceylan gibi hayvanlarla karşılaşabileceğinizi hatırlatır dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Sinop Akgöl kamp severlerin gönlünü fethedecek bir doğal güzelliğe sahip. Benim ziyaretim esnasında kamp bölgeleri kurulu değildi fakat arkadaşlarımla göl kıyısında gerçekleştirdiğimiz kampın tadı hala damağımda.

Sinop Akgöl konaklama noktasında biraz zayıf. Çünkü bölge el değmemiş bir alan olduğu için bölgeye otellerin inşa edilmesine izin verilmiyormuş. Yeşilin ve doğanın korunması anlamında sevindiğim bir karar oldu bu. Konaklama işini sadece bölgede kurabileceğiniz kamplar ve karavanlarla sağlamanızı tavsiye edebilirim. Bu yüzden dolayı Sinop Akgöl otel aratmasını yapmak yerine çadır siparişi vermenizi tavsiye edebilirim.

Sinop Akgöl’de Neler Yapılabilir

Sinop Akgöl bozulmamış doğası ile doğaseverlerin yakinen bildiği bir yerdir. Özellikle köknar ağaçlarının verdiği oksijen ve büyüleyici atmosfer herkesin gönlünü fethedebilecek güzelliktedir.

Burada yapabileceğiniz ve yapmanızı kesinlikle tavsiye edebileceğim ilk şey kamp kurmak olacaktır. Göl kenarı ve orman içlerine çadırınızı kurmanız mümkündür. Medeniyetten çok uzak kalmayayım derseniz de Orman Bölge Müdürlüğünün küçük bir bahçesi mevcut. Yetkililer burada da çadır kurmanıza izin vermektedirler.

Çevreyi biraz gezdikten sonra eminim kendinize ait güzel bir kamp noktası beğeneceksiniz. Göl çevresine yerleştirilen bankların yanlarına kuracağınız çadır sizi masa derdinden kurtaracaktır.

Gün içerisinde günübirlik gelen piknikçiler havanın kararmaya başlaması ile beraber gitmeye başlıyorlar ve siz doğa ile baş başa kalmaya başlıyorsunuz. Şanslı iseniz hava açık ve ayın eşsiz güzelliği göl üzerine vurduğundan gerçek bir kartpostal ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

Ayın muhteşem güzelliğine böcek sesleri ve yıldızların parıltısı eşlik etmeye başlayınca sizin için mükemmel bir gece olacaktır.

Sinop Akgöl bozulmamış bir doğaya sahip olduğu için orman hayvanlarına karşı dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle çadır dışında kalan yiyecekler ayı ve kurt gibi yırtıcı hayvanların gece çadırınıza küçük ziyaretler yapmalarını sağlayabilir.

Sinop Akgöl kamp deneyimi yaşayacağınız kamp deneyimleri arasında ilk sıralarda yer alacağını şimdiden söyleyebilirim.

Değerli ziyaretçilerimden ricam gerçekleştireceğiniz kamp sonrasında yakacağınız ateşi söndürmeniz ve çöplerinizi dikkatli biçimde toplamanızdır. Zira bu bozulmamış doğa harikasının kirletilmesine hiçbirinizin göz yumacağını sanmıyorum.

Sinop Akgöl’e Nasıl Gidilir

Yukarıda belirttiğim gibi Akgöl Sinop’un Ayancık ilçesinde yer alan bir bölgedir. Fakat buraya ulaşım oldukça zordur. İnaltı Mağarası ziyaretiniz esnasında geçiş yapabileceğiniz bir yakınlığı vardır bu bölgenin. Ortalama olarak mesafe 15 kilometre kadardır.

Sinop tarafından geliyorsanız ise Ayancık’ı geçtikten sonra güney istikametine dönmeli ve yolu takip etmelisiniz. Sinop ile Akgöl arası 120 kilometre civarındadır. Ayancık’ı geçtikten sonra yol biraz bozulmaktadır. Bu noktada sabırlı ve dikkatli bir sürüş yapmanızı tavsiye edebilirim.

Buraya vardıktan sonra zaten Sinop Akgöl her sene gelmek isteyeceğiniz bir mekan olacaktır.