Sinop Ayancık köyü ilgi gören yerlerden biri olduğunu söyleyebilirim. Sinop ilçeleri arasında ikinci büyük ilçedir. Ayakçık içerisinde gezilecek birçok yer bulunuyor.  Hem tarihi yerler hem de modernize edilmiş yerler vardır. Bunların birkaçı İnaltı mağarası, Ayancı kilisesi, Kaya mezarları, Harzana plajı, Gebelit koyu gibi çeşitli yerler bulunuyor. Eğer tatil yapmak istiyorsanız aynı zamanda tarihi keşiflerde bulunmak istiyorsanız sizler için iyi bir seçim yeri olabilir. Sinop yolundan geçiyorsanız veya gezmeye geldiyseniz şehrimizin birçok gezilecek tatil köyleri vardır. Vaktiniz varsa muhakkak her yeri detaylı bir şekilde gezmenizi tavsiye ederim.

Ayancık ilçesi çok uzun yılların yaşattığı bir tarihi ilçedir. Birçok elden geçmiş fakat kusursuz bir yer olarak kalmış. Resmen bir poster gibi doğal bir yaşam alanıdır. Ailecek veya kalabalık bir grup ile rahatlıkla gezip eğleneceğiz bir yerdir. Gittiğim zaman sizde benim gibi festivallere denk getirerek eğleneceğiniz bir aktivite de oluşturmuş olursunuz. Genelde temmuz aylarında olan festivaller çok kalabalık ve eğlenceli ortamlar oluşuyor. Ayancık ilçesi sakinleri de gelen turist ve misafirleri olabildiğince hoş karşıladıklarına tanıklık ettim.

Daha önce birçok kez giden birisi olarak tavsiyelerim arasında ilk sıralarında yerini alabilir. Sizde kendinize uygun bir yer seçerken öncelikle tarzınızı belirlemelisiniz. Orman ve denizin bir arada olması herkesin ilk tercihleri olabiliyor. Sahile yakın veya sahilde kalabileceğiniz şahane oteller ile uygun ve rahat bir tatil yaşayabilirsin. Kafanızda bir sistem oluşturarak gezilecek çok yeri olan Sinop şehrinin Ayancık ilçesinden başlayabilirsiniz.

Sinop Ayancık Arası Kaç Kilometre

Sinop Ayancık arası kaç kilometre olduğunu merak ediyorsanız kısaca sizler için anlatayım. Sinop ve Ayancık arası tam 58.8 kilometreden oluşuyor. Bu da ortalama 1 saat 20 dakikaya tekabül ediyor. Elbette trafik olmadan hesaplanan saat süresidir. Yolculuk esnasında asla sıkılmayacağınız manzaralar bulunuyor. Sinop ile Ayancık arasında gezebileceğiniz yerler çok olduğundan siz de daha fazla beklemeden ziyaret edebilirsiniz. Şahsi aracınız ile gezeceksiniz yollar açısından asla sıkıntı çekmeyeceksiniz. Eğer aracınız yoksa bulunan ulaşım otobüsleri ile uygun fiyata gidiş ve dönüş sağlayabilirsiniz.

Sinop Ayancık Sahil

Sinop Ayancık sahil görüntüyle beraber yaşattığı hava insanlara derinden huzur verebiliyor. Tam anlamıyla bir sahil kasabası görüntüsünde diyebilirim. Yerleşimi, oluşan temiz çevresi, düzenli yolları ve doğal bir düzeni bulunuyor anlayacağınız. Görüntü olarak eski natura bir hava katmış. Otelleri ve yerleşim alanları da sahilin güzelliğine eşlik etmiş. Tatil için aklınızda bir fikir yoksa mutlaka tavsiye etmekte şüphe duymayacağım bir yer.

Sizde gittiğinize asla pişman olmayacağınızdan emin olabilirsiniz. Ayancık sahili çamurca plajına da gitmeyi deneyebilirsiniz. Çok meşhur olan çamur plajı insanlarla dolu olabiliyor bazen. Aynı şekilde Karadeniz sularının da doyasıya tadını çıkarabilirsiniz.  Denizin oldukça temiz ve berrak olduğunu göreceksiniz. Tatil yapanların sayısı çok olmasına rağmen çevre bakımından da oldukça başarılıdır. Ayancık Belediyesi tarafından düzenlenen ücretsiz festivaller ile çeşitli sanatçılar ve oyunlar sizlere eşlik ediyor olacak. Bu tarz tatil yerleri genellikle aileler tercih ediyor.

Masmavi görüntüsü ile denizi herkesi kendisine çekiyor. Yaz aylarında denize girilmenin gayet uygun olduğu görülüyor. Bazen dalgalı bir hal alan Karadeniz yüzme bilmeyenler için büyük tehlike uyandırabilir. Ailecek veya grup halinde geliyorsanız eğer toplu kalabileceğiniz oteller de mevcuttur. Sizleri kusursuz ağırlayabilecek birçok çalışan bulunuyor. Ayancık tatil seçeneğiniz olacaksa eğer mutlaka çarşıya inip mısır ekmeği alıp sahile karşı çay eşliğinde yemeniz çok lezzetli olacaktır. Mutlaka bunu denemenizi tavsiye ederim.