Sinop tarihi yerlerin en çok olduğu şehirlerimizden biridir. Gezip görülecek çok yer olduğu için sizde bir yerden başlayabilirsiniz. Herkesin merak ettiği fakat gidemediği birçok tarihi alan olduğunu biliyorum. Bende sizler için bilgilerimi ayağınıza getiriyorum. Karadeniz Bölgesi’nin orta kesiminde bulunan ve gezilmesi gereken en güzel yerlerden biridir. Karadeniz kıyısında bulunan Boztepe Burnu’nun karayla birleşme alanında yer alıyor ve şahane görseli ile akıllara kazınıyor. Denizi ve yeşillik alanları göz alıcı bir güzellikte yaratılmış. Tarihi ve turistik yerleri de bulunan bu şehir her bölgesiyle ilgi odağı olmayı başardı. Şehir daha çok yaz ayları için gezilmesi en uygun yerler arasındadır. Yazın kavuran sıcağında bu şehir de sürekli esen ferah ve rahatlatan bir rüzgâr muhakkak vardır. Esen bu rüzgâr gezerken sizi zorlamayan aksine gezinizi daha keyifli hale getiren ılık meltemler halindedir. Şehrin insanları çok doğal ve misafir ağırlamayı seven kişilerdir. Ortamı sıcak insanlarla dolu olduğu için insan kendini çok rahat hissediyor.

Sinop kültürü ve sanatıyla da çok meşhur bir şehirdir. Kendine özel tarihi bölgeleri vardır. Muhakkak gezip görmenizi tavsiye ederim. Bölgenin tarihi yerlerini tam anlamıyla gezmek istiyorsanız daha önce araştırma yapmalısınız. Gidilecek çok yer ve bir o kadar da yaşanmışlık bulunmaktadır. Mutlaka gezeceğiniz tarihi bölgeler hakkında bilgi edinin. Aksi takdir de gidip de anlamanız pek mümkün olmayacak.

Sinop Tarihi Cezaevi

Sinop Tarihi Cezaevi üç tarafı denizle kaplı ve havası çok nemli bir bölgede yer alıyor. Bu tarihi yer şehre bağlı Osmaniye köyünde bulunuyor. Cezaevinin içerisinde çok sayıda koğuş ve hücreler mevcut. Hücrenin yanında ise işkence odaları var. Bu işkence odaların da çok sayıda insan eziyete maruz kalarak hayatını kaybetmiş.

Cezaevinin tarihi de çok eskilere kadar uzanmaktadır. Yapılmış bu yapının yaşı çok olduğu için sürekli bakım yapılıyor. Önceki yıllarda kale olarak kullanılan daha sonra cezaevine çevrilen ve günümüzde ise müze olmuş bu binanın yaşı 4.000’i aşkındır.

Sinop cezaevi çok sayıda turisti kendine çekiyor ve yoğun ilgi odağı olmaya da devam ediyor. Ürkütücü işkence odaları karanlık hücreleriyle de meşhur olan bu yapı genel görüntüsü ile de çok beğeniliyor.

Gezi yapanlar cezaevine girmek için bir miktar giriş ücreti ödüyor. Bu ücret kişi başı 10 TL olarak belirlenmiş. Açık olduğu günler ise hafta içi her gün ve hafta sonu dâhil olmak üzere yedi gün hizmet veriyor. Açılış saati sabah 09.00 kapanış akşam 19.00’da oluyor. Gezmek ve görmek isteyenler için muhteşem ve çok ilginç bir yer.

 

Sinop Kalesi

Sinop Kalesi şehrin yarımadasına kurulmuş 25 metre boyunda büyük bir kaledir. Yapım sebebi ise eskiden şehri koruma amaçlı düşünülmüş. Kalenin duvarları çok geniş alana yayıldığı için şehrin bir kısmını kaplıyor. Bu kale şehrin en eski tarihi eserler arasında yer alıyor. Kale çok eski dönemler de yapıldığı düşünülüyor bu sebeple yaşı bilinmiyor. Kalenin içinde liman bölgelerini kontrol etmek için yapılmış ek bir kale daha var. İhtişamı ve kalenin sağlam duruşu insanda büyük merak ve hayranlık uyandırıyor.

Sinop ihtişamı ve tarihiyle turistleri kendine çeken devasa bir yapıdır. Her gün yüzlerce turist tarihi alanları görebilmek için akın ediyor. Şehrin tarihi yerleri saymakla bitmiyor. Bunlardan en güzeli de bu kaledir. Kalenin muhteşem bir manzaraya sahip olması gözleri kamaştırıyor. Kaleye girmek ve gezmek için bir ücret istenmiyor. Bu da geziyi daha da güzel hale getiriyor. Gezmek ve görmek için tavsiye edilecek yerler arasında diyebilirim.