Balıkesir sınırların içerisinde bulunan Sütüven Şelalesi, özellikle yaz sezonunda çok sayıda turistin uğrak yeridir. İsminin anlamı, “sıçrayan su” olan bu şelale yaklaşık 17 metreden akmaktadır.  Şahsi aracını park ettiğiniz yerden çok kısa bir mesafe sonra şelaleye ulaşmanız mümkündür. Kar sularının erimesi ile daha şiddetli akan şelalenin sadece sesi bile içinizin huzurla dolmasına sebep olacaktır. Dilerseniz şelalenin sularının aktığı yere inerek ayaklarınızı buz gibi, serinletici etkisi olan suya sokabilirsiniz. Eğer siz de doğa manzaralarını izlemeye doyamayanlardansanız, şelalenin üst kısmına çıkarak bu eşsiz manzaradan mahrum kalmamalısınız. Şelalenin içerisinde bulunduğu Kazdağı Milli Parkına araç başı 15 lira ödeyerek giriş yapabilirsiniz. Aracınız olmadan giriş yapmak isterseniz de kişi başı ödemeniz gereken fiyat 6 lira olarak belirlenmiştir.

Bu şelale eğer ziyaret edilecek yerler listenizde bulunuyorsa bahar aylarında gitmenizi tavsiye ederiz. Bahar aylarında sahip olduğu doğasıyla sizi kendine çok daha fazla hayran bırakacaktır. Şelalenin yakınlarında bulunan ağaçların altında sevdikleriniz ile beraber keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz.

Sütüven Şelalesi, çevresine köylülerin kurmuş olduğu tezgâhlardan doğal ürünler satın alabilirsiniz. Dilerseniz burada offroad, dağcılık ve trekking gibi aktivitelere katılıp tüm stresinizi atabilirsiniz. Şelale kenarında sevdikleriniz ile bu harika manzara karşısında piknik de yapabilirsiniz. Bu alan içerisinde kamp yapmak isterseniz de yalnızca kamp yapmak için ayrılan alanları kullanabilirsiniz. Parkın en zirve noktasına tırmanmak isterseniz de sadece rehber eşliğinde tırmanmanıza izin verilmektedir. Bunun sebebi ise oksijen oranının çok yüksek olmasından dolayı bazı ziyaretçilerin bayılma riskine karşı alınan bir önlemdir. Eğer sizde şehrin kalabalığından bunalıp küçük bir kaçamak yapmak isterseniz bunu hafta içi yapmanızı tavsiye ederiz. Çünkü park hafta sonu oldukça kalabalık olmaktadır.  Haftanın yedi gününde de ziyaretçi kabul eden park yaz aylarında ise sabah saat altı itibari ile ziyaretçilere hizmet vermeye başlamaktadır.

Dünyadaki en yüksek oksijen oranına sahip bölgelerden biri olan Kazdağları bölgesinde bulunan Sütüven Şelalesi, gören herkesi kendisine hayran bırakan bir güzelliğe sahiptir. Bu şelalenin çok az ilerisinde başka bir doğal güzellik olan Hasanboğuldu Göleti bulunmaktadır. Göletin büyüleyici manzarasının yanı sıra, efsanesi de duyanları şaşkına çevirmektedir.

Efsane, Emine ile Hasan’ın imkânsız aşkını konu alıyor. Birbirlerine sevdalanan bu iki genç evlenmek istiyor. Fakat Emine’nin ailesi bu evliliğe müsaade etmek için bir şartı olduğunu söylüyor. Hasan’dan Emine’yi gerçekten sevdiğini kanıtlaması için tam kırk okkalık tuzu hiç durmadan ve dinlenmeden dağı aşıp obaya ulaştırması istenmektedir. Fakat Hasan’ın gücü maalesef buna yetmez. Ertesi gün, Emine Hasan’a vermiş olduğu yazmayı dere kenarında bulur. Kavuşamamalarına dayanamayan Emine dere kenarındaki çınar ağacına kendisini o yazma ile asarak yaşamına son verir.  Bu Efsane filme bile konu olmuştur.

Sütüven Şelalesine Nasıl Gidilir?

Sütüven Şelalesine nasıl gidilir? Sorusuna verilebilecek en makul yanıt karayolu vasıtası ile olacaktır. Altınoluk – Edremit Karayolu üzerinde 20 kilometre boyunca ilerledikten sonra Zeytinli Köyüne ait olan tabelayı göreceksiniz. Tebalanın bulunduğu yoldan girdikten sonra köyün çıkışındaki köprüyü geçmeniz gerekiyor. Köprüden sonra Beyoba Köyü’ne ulaşmış oluyorsunuz. Bu köyün girişindeki şelaleye ait tabelayı takip ettiğiniz takdirde şelalenin bulunduğu Kazdağı Milli Parkı’na ulaşmış olacaksınız. Gitmeniz gereken yolun virajlı ve dar olması sebebiyle aracınızı dikkatli kullanmanızı tavsiye ederiz.

Sütüven Şelalesi Nerede?

Muazzam bir doğal güzelliğe sahip olan Sütüven Şelalesi, Balıkesir’de bulunan Edremit ilçesine bağlı Beyoba Mahallesi’nde yer almaktadır. Edremit ilçe merkezine yaklaşık olarak 20 kilometre uzaklıkta bulunan bölgeye şahsi aracınız ile kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi almak için kanalımıza abone olmayı ve hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın 🙂