Uluabat Gölü Manzarası Eşliğinde Gölyazı

886

İstanbul da yaşayanlar için keyifli bir hafta sonu kaçamağı için sizlere önerebileceğim bir kaç yer arasında muhteşem doğası ile ön plana çıkan Bursa Gölyazı var. Kalabalıktan ve keşmekeşten sıkılanlar ve kendini bir an önce doğaya atmak isteyenler için iyi bir alternatif olan Gölyazı da huzuru ve doğal güzelliği bir arada bulacaksınız.

Özellikle benim gibi çocuklu aileler için oldukça keyifli bir hafta sonu tatili olacağını düşünüyorum. Koca koca apartman dairelerinde yeşilliğe hasret çocuklar için çok güzel bir tatil fırsatı sunan Gölyazı, İstanbul’a sadece 170 Km mesafede yer alıyor.

Gölyazı Nerede?

Gölyazı nerede? Sorularınızı duyar gibi oldum şimdiden. Gölyazı, Bursa Nilüfer ilçesine bağlı saklı bir cennet adeta. Küçük bir ada olan Gölyazı içerisinde otopark sorunu sıkça yaşandığı için aracınızı bizim gibi köy içerisinde bir yere parketmenizi ve köprüyü yürüyerek adaya geçmenizi mutlaka tavsiye ederim. Ne de olsa gezmeye geldiğimiz bu saklı cennetin her kilometresini adımlarımızla keyifle yaşamamız gerekmez mi?

Gölyazı Tarihi

Yol tabelalarında sıkça rastladığınız “Apolyont” isminin nereden geldiğini merak edenler için kısaca bahsetmek istiyorum. Apolyont ismi Apolyon krallığının merkezi olan Gölyazının tarihteki ismidir. Apolyont şehrinin sular altında kalması ile oluşan Uluabat gölü ise bugün ki Gölyazı beldesinin bulduğu gölün ismidir.

Gölyazı Gezilecek Yerler

Gölyazı’ya gelmek için 2 saatlik bir yolculuk yapmanız gerekiyor. Biz sabah erken bir saatte yola çıkarak kahvaltımızı Göl manzarası eşliğinde Gölyazıda yapmayı istedik. Zengin çeşitler ile sunulan kahvaltıda Uluabat gölünün manzarası da muhteşemdi. Size Gölyazı da ne yenir? Nerede yenir gibi belli bir yer tavsiyesinde bulunmak istemiyorum çünkü genel de tüm mekanlar birbirine benzer hizmetleri sunuyorlar.

Gölyazı adasına geçerken hemen köprünün yanı başında yer alan Ağlayan çınar yanlış hatırlamıyorsan 745 yaşlarında olmalı. Bir çok aşık için buluşma noktası olarak adına efsaneler anlatılan bu ağaç Gölyazı da mutlaka görmeniz gereken yerler arasında ilk sırada yer alır.

Gölyazı sokakları dardır ve çok şirindir. İç içe girmiş evleri, pencerede ya da kapı önünde sohbet edenleri görmek unutulan komşulukları size hatırlattıkça içinizi belki biraz acıtacak ama hala o samimi günlerin yaşandığını gördükçe de eminim benim gibi mutlu olacaksınız.

Gölyazı da eski bir Rum balıkçı kasabası olması nedeniyle Rum evlerini görmeniz sizi şaşırtmayacaktır. Tabii ki balıkçı lokantaları ile sizi bekliyor olan Gölyazı da ne yenir? diye soracak olursanız Turna Balığı yemenizi tavsiye ederim. Zeytinyağında çıtır çıtır kızartılmış turna balığının lezzeti doyumsuzdur.

MÖ 6. Yüzyıla dayanan tarihi ile Gölyazı da gezilecek yer olarak Ortodoks Rumlarından kalma Aziz Panteleimon Kilisesi bulunmaktadır. Restorasyon sonrası kültür merkezine dönüştürülen kilise ücretsiz olarak ziyaretçilere kapısını açmaktadır. Kesinlikle tavsiye ederim.

Bugün bir cafe olarak işletilen Gölyazı tarihi hamamı da kesinlikle görülmesi gereken yerler listesindedir. Hamamı gezme imkanınız bulunmaktadır. Dilerseniz çayınızı bu cafe de yudumlayıp soluklanın dilerseniz de bizim yaptığımız gibi Zambak Tepesine çıkarak Uluabat gölünün muhteşem manzarasının tadına varın, seçim sizin.

 

Biz ailecek gittiğimiz ve küçük çocuklar için Sandal gezisine çıkamadık ancak Uluabat gölünde sandal kiralayarak gezmeniz mümkün olmaktadır. Göl çevresinde sandal turu yapmak için kiralayabileceğiniz bir çok sandal yer almaktadır. Şayet güzel bir havada Gölyazı da olduysanız sandal keyfi ile tatilinizi taçlandırmanızı kesinlikle tavsiye ederim.

Gölyazı da Nerede Kalınır?

Gölyazı küçük bir ada olduğu için seçenek azlığından dolayı çoğunlukla günübirlik ziyaretçisi çok oluyor. Gölyazı da kalmayı planlıyorsanız ya adada bulunan birkaç küçük butik otelde yer ayırtmış olmalısınız ya da 45 Km. mesafede bulunan Bursa da konaklamayı tercih etmelisiniz.

Gölyazı, muhteşem uluabat gölü manzarası ile sizi eşsiz bir güzellikle selamlamaya hazır. Mis gibi tertemiz doğası ile ailecek yapacağınız hafta sonu tatili için en güzel seçeneklerden biri olarak sizlere kesinlikle tavsiye edebilirim. Hatta hafta sonu kaçamağınıza Trilye Turu da ekleyebilirsiniz. “Trilye de Anlatılmaz Yaşanır” isimli yazımızda sizin için deneyimlerime yer verdim. Orada yer alan Trilye de gezilecek yerler ve Trilye de ne yenir tavsiyelerim doğrultusunda haftasonu tatilinizi unutulmaz anlara dönüştürebilirsiniz.